ده‌ها دانشجوی دانشگاه‌های هند که بعد از سقوط حکومت پیشین و توقف فعالیت سفارت هند در کابل از تحصیل بازماندند؛ در اعتراضی خواهان تمدید ویزای تحصیلی و برگشت شان برای ادامه تحصیل به هند شدند.

این دانشجویان که برای بار سوم است، دست به اعتراض به درب سفارت مسدود شده هند در کابل می‌زنند، و خواهان تمدید ویزای تحصیلی شان از سوی حکومت هند شدند.

احمد زبیر یک دانشجوی افغان، که در یکی از دانشگاه‌های هند مصروف تحصیل در مقطع ماستری است؛ و می‌گوید، یک سال از تحصیل بازمانده و نگران به هدر رفتن تلاش‌هایش است.

احمد زبیر در گفتگو به مهرنیوز می گوید، او پیش از سقوط حکومت برای تعطیلات به افغانستان برگشته بود؛ اما با سقوط حکومت دیگر نتوانست به هند سفر کند.

این دانشجوی افغان می‌گوید، این بار سوم است، که در مقابل سفارت بسته شده هند در کابل اعتراض می کنند، اما تاکنون هیچ توجه‌یی به نگرانی دانشجویان صورت نگرفته است.

خالد احمدی یک دانشجوی دیگر است، که در یکی از دانشگاه‌های هند درس می‌خواند؛ و این دانشجو می گوید، نزدیک به چهار هزار دانشجوی افغان که در دانشگاه‌های هند مصروف تحصیل بودند؛ به افغانستان گیر مانده است.

اقای احمدی می گوید، یک بار با امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در این مورد گفتگو کردند؛ که در این گفتگو این مقام طالبان وعده رسیدگی به نگرانی‌های آنان را داده بود؛ اما تاکنون برای تمدید ویزای تحصیلی دانشجویان گیرمانده توجه نشده است.

در همین حال گمان‌زنی‌های وجود داشت، که حکومت هند بر سر بازگشایی سفارت‌اش در کابل با طالبان به توافق رسیدند؛ اما تاکنون هیچ خبری از بازگشایی سفارت هند در کابل وجود ندارد.

وزارت خارجه طالبان در دیدار با نمایندگان وزارت خارجه هند تعهد سپرده بودند، که در صورت بازگشایی سفارت هند آنان امنیت سفارت را تٲمین خواهد کرد.

تاکنون وزارت خارجه هند نیز به نگرانی دانشجویان افغان کدام پاسخی نداده است.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *