وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است، که قرار است به‌زودی اوکراین از طریق سازمان جهانی غذا گندم به افغانستان کمک کند.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ امریکا، صبح روز پنج‌شنبه درتویتی تٲیید کرده است، که اوکراین ۳۰هزار تن گندم به افغانستان خواهد کرد.

هدف از کمک غله اوکراین را کاهش فقر و تنگ دستی به کشورهای در سطع بلند فقر ناداری قرار دارد گفته شده است.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ امریکا، نیز تٱیید کرد، اوکراین پیش از ۵۰هزار تن گندم را به کشورهای ایتوپی و سومالی کمک خواهد کرد.

توییت وزیر خارجه امریکا

کشورهای روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین تولید کننده گندم در جهان استند، و بعد از درگیری بین این دو کشور صادرات گندم به جهان متوقف شد؛ و مواد غذایی نیز به گونه بی‌پیشینه‌یی در جهان افزایش یافت.

با توقف صادرات گندم از این دو کشور نگرانی‌های جهانی را به همراه داشته؛ سازمان ملل متحد و ترکیه با میانجیگری بین اوکراین و روسیه در ماه جولای توافق نامه‌یی آغاز صادرات گندم را امضا کردند.
این توافق‌نامه با حضور داشت دبیر کل سازمان ملل متحد، و رجب طیب اردوغان رٸیس جمهور ترکیه بین وزیران دفاع اوکراین و روسیه امضا رسید.

امضای توافق نامه صادرات غله اوکراین میان وزیران دفاع اوکراین و روسیه با میانجیگیری ترکیه و دبیر کل سازمان ملل متحد.

بعد از آن ولادیمیر پوتین رٸیس جمهور روسیه با انتقاد صادرات گندم به کشور‌های اروپایی گفته است؛ که باید غلات به کشور فقیر ارسال گردد؛ نه به کشورهای مرفه.
رییس‌جمهور فرانسه، از رهبران جهان خواست که قطحی در افغانستان را به عنوان مسئله‌ای در آجندای مشترک خود قرار دهند.

در همین حال رهبران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک از وضعیت نابسامان اقتصادی افغانستان نگرانی کرده و خواهان کمک‌های بیشتر به این کشور شدند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *