رسانه‌های کانادایی گزارش دادند، دولت این کشور تٲیید میکند؛ که دفتر سناتور ماریلو مک‌فدران، در روند تخلیه از افغانستان مداخله کرده؛ و اسناد سفر نامعتبر را برای افغان‌ها فرستاده بود؛ تا از افغانستان تخلیه شوند.

در گزارش رسانه «گلوب‌و‌میل» که ۲۱ سپتامبر، به نشر رسیده است؛ مدارک آسان‌سازی روند تخلیه که این سناتور کانادایی به شهروندان افغان‌ ارسال کرده، نامعتبر بوده است.
این رسانه به نقل از چند منبع در این کشور تٲیید میکند، که دریافت‌کننده‌گان نامه از این سناتور تاهنوز در افغانستان گیر ماندند.

در همین حال در بخش دیگر این گزارش میگوید، سناتور ماریلو مک‌فدران و یکی از همکارانش، در جریان آخرین روزهای روند تخلیه در تابستان سال گذشته، به شماری از خانواده‌ها ارسال کرده است.

این نامه‌ها را «آسان‌سازی» نامیدند، که قرار بود، به شماری از شهروندان افغان‌ کمک کند؛ تا از ایست‌های بازرسی را که در اطراف میدان هوایی کابل وجود داشت؛ بگزرند، و خودشان را به نیروهای کانادایی می‌رسانند.

پس از گذشت یک سال، افرادی که این نامه‌ها را دریافت کردند، تاکنون در افغانستان استند؛ و از این نامه‌ها دولت کانادا در جریان قرار نداشت؛ و نیز توسط دولت تٲیید نشده است.

اداره مهاجرت، و شهروندی دولت کانادا گفته است، نامه‌های آسان‌سازی که از سناتور ماریلو مک‌فدران ارسال شده، نامعتبر بوده است.

اما سناتور ماریلو مک‌فدارن از تلاش‌های خود برای نجات افغان‌های که در خطر قرار داشتند؛ دفاع کرده و تٲکید دارد، که از یک «نسخه نامه آسان‌سازی دولتی» استفاده کرده؛ اما بی اعتبار بودن نامه یا استفاده غیرمجاز از آن را رد کرده است.

این سناتور در باره این‌که چه کسی نام‌ها را برای تخلیه در این نامه‌ آسان‌سازی درج کرده؛ چیز نمی گوید.
اما افزوده است، که این الگو این‌نامه‌ها از یک مقام عالی‌رتبه‌ با اعتبار دولت کانادا برایش ارسال شده، اما جزٸیاتی در مورد این مقام عالی رتبه نداده است.

در همین حال دولت کانادا اعلام کرده است، که در یک سال گذشته نزدیک به بیست هزار مهاجر را از افغانستان و کشور سومی به آن کشور انتقال داد است.

وزارت مهاجرت دولت کانادا، میگوید به تازگی یک هزار مهاجری که توسط دولت امریکا از افغانستان به کمپ‌های امارات انتقال داده شده بود؛ روند انتقال آنان نیز آغاز شده و تا ختم این ماه تمامی آنان به کانادا انتقال داده میشود.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *