پس از اظهارات تند مارشال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش اسلامی افغانستان؛ به آدرس محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به سخنان اقای دوستم واکنش نشان داده است.

در اعلامیه حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالکریم خلیلی آمده است؛ که مارشال دوستم در جریان سخنرانی به مناسبت ترور برهان‌الدین ربانی به آدرس عبدالکریم خلیلی اتهاماتی را وارد کرده است؛ که تمامی این اتهامات بی‌اساس خوانده شده است.

در واکنش حزب وحدت اظهارات مارشال دوستم را غیر منتظره، ناسنجیده و خلاف واقع گفته شده است؛ و از مارشال دوستم خواسته است، از رهبر حزب وحدت اسلامی عذر خواهی نمایید.

در این واکنش حزب وحدت چنین آمده است” مارشال دوستم در این سخنان خود به تمام ارتباطات، علائق و سابقه همکاری میان دو جامعه هزاره و ازبک و حزب وحدت اسلامی و جنبش ملی اسلامی پشت پا زد و عواطف بسیاری را جریحه دار ساخت. امیدواریم مارشال دوستم اوضاع سیاسی کشور را به درستی درک نماید و از دست زدن به اقداماتی که موجب خوشنودی بدخواهان هر دو جامعه محروم ازبک و هزاره می گردد پرهیز نماید”.

محمد کریم خلیلی در واکنش به سخنان مارشال عبدالرشید دوستم تٲکید دارد؛ که حزب جنبش و وحدت اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته باهم در یک تیم قرار داشتند؛ دوستم از این طریق به کرسی معاونیت ریاست جمهوری رسیده است.

خلیلی می‌گوید، سیاست جنگ یک سیاست ناکام برای کشور است، و حزب وحدت تا آخرین روز سقوط افغانستان برای ختم جنگ و برقراری صلح در کشور تلاش کرد.

این رهبر سیاسی افغانستان عوامل سقوط حکومت پیشین را پافشاری اشرف غنی برای دوام قدرت، تغییر بازی‌های منطقوی و بین المللی دانسته است.

محمد کریم خلیلی نیز تٲکید دارد، که اولویت وی تغییر وضعیت کشور از طریق سیاسی است؛ اما اعلام جنگ از بیرون کشور آسیب‌های مردم را بیشتر میکند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفته است، “ما دیگر نمی توانیم در پس شعارهای قشنگ اما مبهم حرکت نمائیم و برای آن قربانی دهیم. حزب وحدت اسلامی خواهان عبور از نظام متمرکز به نظام غیر متمرکز و تسهیل حق مردم برای اعمال حاکمیت شان در واحدهای منطقوی و محلی اداره به شمول انتخاب حاکمان است و معتقد است که برای مقابله با انحصار سیاسی یک چنین تغییر در ساختار سیاسی کشور یک ضرورت حتمی است”.

روز گذشته مارشال عبدالرشید دوستم، در برنامه یادبود از کارنامه‌های برهان‌الدین ربانی از رهبران پیشین جهادی افغانستان؛ محمد کریم خلیلی را متهم کرد، که روابط نزدیک با پاکستان دارد؛ و از این کشور پول دریافت میکند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *