تغییر لوحه ادارات دولتی افغانستان، از فارسی دری به پشتو واکنش‌ها و اعتراض‌های گسترده مردم افغانستان را به همراه داشته است.

لوحه دادگاه عالی، لوحه شفاخانه ۶۵۰ بستر هرات، و در اقدام تازه‌ لوحه‌های دانشگاه بلخ، حوزه دریایی این ولایت و شعبه‌های ریاست معارف هرات توسط طالبان اعتراضات گسترده مردم را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

عطا محمد نور، از رهبران افغانستان، در واکنش به حذف واژه دانشگاه از لوحه دانشگاه بلخ می‌گوید، این کار طالبان جز آتش نفرت بیشتر میکند.

بسیاری از افغان‌ها این اقدام طالبان را تلاشی برای حذف زبان فارسی‌دری توصیف کرده‌اند.

در واکنش‌های گسترده مردم احمد تقی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان گفته در قانون تحصیلات عالی واژه دانشگاه ذکر نشده است.

اما لطیف پدرام، پژوهش‌گر زبان و ادبیات فارسی دری در برگه فیسبوکش به سخنان سخنگوی تحصلات عالی طالبان واکنش نشان داده است؛ و میگوید، “مگر قانون تنها همان‌جایی مشروعیت دارد که راهگشای«استبدادگری بر دیگران باشد»؛ ماده‌ای که گفته‌است «فارسی/دری و پشتو» زبان‌های رسمی کشور می‌باشند، قانون نیست؟

در واکنش به این کار طالبان لطیف پدرام، گفته است، که”طالبان با حذف هویت و فرهنگ دیگر اقوام افغانستان، می‌خواهند بافت جمعیتی کشور را تغییر دهند”.

حسن حسینی، از باشندگان هرات در اقدام به تغییر لوحه‌های اداره معارف این ولایت ازفارسی دری به پشتو می‌گوید؛ این اقدام طالبان سبب نفرت مردم در برابر این گروه بیشتر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *