بر بنیاد گزارش رسانه‌های امریکایی، دو مقام این کشور تٲیید کرده؛ که واشنگتن تلاش دارد تا 50 چرخبال نظامی دولت پیشین افغانستان را؛ در ازای حمایت ازبکستان و تاجیکستان در مبارزه با هراس‌افگنی در خاک افغانستان مبادله کند.

رسانه پلتیکو آمریکایی گزارش داده، سرنوشت هواپیماهای نظامی دولت پیشین افغانستان بعد از سقوط که به تاجیکستان و ازبکستان انتقال داده شد؛ در هاله‌ای از ابهام قرار درد.

هرچند بارها طالبان اصرار کرد، که این هواپیماها دوباره به افغانستان باز گرداننده شود؛ اما حکومت ازبکستان و تاجیکستان این هواپیماها را دارایی آمریکا گفته است.

رسانه پلتیکو در ادامه به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا نگاشته است؛ این کشور به دنبال استفاده از این هواپیما به عنوان اهرمی برای حضور در منطقه بعد از پایان ماموریت ناتو از افغانستان است.

این مقام امریکایی گفته، جنگیده‌های نظامی حکومت پیشین افغانستان برای حمایت و تقویت امنیت مرزی و تلاش‌های مبارزه با هراس افگنی از خاک افغانستان به دولت‌های اوزبیکستان و تاجیکستان داده خواهد شد.

ایجاد یک پایگاه برای سربازان امریکایی، اجازه از خاک این کشورها برای هواپیماهای بدون سرنشین و تبادل اطلاعات از جمله مواردی است؛ که در ازای هواپیماهای دولت پیشین افغانستان داده خواهد.

اما این رسانه آمریکایی گفته است که در حال حاضر به نظر می‌رسد که واشنگتن به دنبال دستیابی به اطلاعات ازبکستان و تاجیکستان از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان است.

در همین حال راب لودویک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از تمایل ازبکستان و تاجیکستان برای استفاده از هواپیمای نظامی حکومت پیشین افغانستان خبر داده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزوده است، این کشور در حال حاضر به دنبال پایگاه نظامی دائمی یا موقتی در ازبکستان و تاجیکستان نیست.

با این همه عصمت‌الله ایرگاش‌یف نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان تٲکید دارد، که این کشور هیچ برنامه‌یی برای واگذاری هواپیماها نظامی حکومت پیشین افغانستان به طالبان ندارد.

این مقام ازبکستانی در ادامه گفته است، که 22 فروند هواپیما و 24 فروند بالگرد در پی سقوط حکومت افغانستان شماری از مقام‌های این کشور با این چرخبال‌ها به ازبکستان فرار کردند. و نیز 18 فروند هواپیما نظامی دیگر به تاجیکستان انتقال داده شد.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *