حاجی بشیر نورزی، آخرین مقام ارشد طالبان در یک معامله از نزد امریکا آزاد شد.
بشیر نورزی به اتهام قاچاق مواد مخدر به ارزش ۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۵ میلادی در آمریکا به حبس ابد محکوم شده بود.

این مقام طالبان از افراد نزدیک ملا عمر رهبر پیشین طالبان و نیز از حامیان مالی امارت اسلامی به حساب می‌آید.

بشیر نورزی در آوریل ۲۰۰۵ از دبی برای مذاکره صلح بین طالبان و امریکا به نیویورک سفر کرد؛ وبعدتر محکمه‌ی این شهر امریکا او را به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم کرد.

این مقام طالبان در میان رسانه‌های آمریکایی به «پدر مالی طالبان» مشهور است. دفتر سیاسی طالبان در سال‌های اخیر و در جریان مذاکرات صلح دوحه، بارها از آمریکا خواست؛ تا وی را آزاد کند.

مقام‌های آمریکایی مقام ارشد طالبان را متهم کرده است؛ که وی رئیس یکی از بزرگترین شبکه‌های قاچاق مواد مخدر در دنیا است؛ و از سال ۱۹۹۰ در تولید مواد مخدر، در افغانستان نقش حیاتی داشته است.
بار نخست بشیر نورزی در سال ۲۰۰۲ در اسپین بولدک قندهار به دست نیروهای آمریکایی افتاد؛ اما آن زمان به امریکایی‌ها قول داد؛ تا اطلاعات مربوط به طالبان را با آنها شریک میکند؛ و دوباره آزاد گردید.

حاجی بشیر نورزی از نخستین رهبران طالبان است، که در ایجاد این گروه نقش داشته است؛ و به طالبان کمک‌های مالی زیادی انجام داده است.

دادگاه شهر نیویورک امریکا، بشیر نورزی را در آوریل ۲۰۰۹ به حبس ابد محکوم کرد؛ و او تا چند روز پیش، در زندان گوانتانامو نگهداری می‌شد.

طالبان در بدل رهایی بشیر نورزی به مقام‌های آمریکایی پیشنهاد تبادله با مارک فریکس، کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا را که در سال ۲۰۲۰میلادی از کابل توسط طالبان ربوده شد؛ داده.

اما تاکنون از رهایی این سرباز امریکایی کدام اطلاعی در دست نیست؛ اما به نظر می‌رسد که فریکس آخرین سرباز امریکایی خواهد بود از نزد طالبان آزاد خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *