یک سال از ممنوعیت دختران از رفتن به مکاتب بالاتر از صنف ششم گذشت؛ اما سازمان ملل متحد باری دیگر به گونه جدی خواهان بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان شد.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل این روز (۱۸ سپتامبر ۲۰۲۲) را نخستن سال محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم اعلام کرد؛ و تٲکید بر بازگشایی فوری و بی‌درنگ مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم شده است.
مارکس پوتزل، سرپرست هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، سال گذشته را یک سال‌ غم‌انگیز، شرم‌آور و قابل اجتناب خوانده است.

همچنان معاون نماينده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان تٲکید دارد؛ که محرومیت دختران از مکاتب بالاتر از صنف ششم هیچ توجیه معتبر ندارد؛ و نیز چنین شباهتی در هیچ‌جای دنیا دیده نشده است.
در گزارش نماینده یوناما که برای سازمان ملل متحد ارسال شده است؛ آمده، که ادامه محرومیت دختران از حق آموزش برای آینده دختران و افغانستان بسیار مضر پنداشته میشود.

همچنان در این گزارش آمده است، زمانی که در ۱۸سپتامبر سال گذشته تصمیم بر بسته بودن مکاتب دخترانه توسط طالبان گرفته شد؛ تاکنون بیش از یک میلیون دختر؛ بین ۱۲تا ۱۸سال از حق آموزش محروم شدند.
در این گزارش آمده است، که مقامات ارشد طالبان در یک سال گذشته بارها وعده بازگشایی مکاتب دخترانه را داده بودند؛ اما هیچ‌گاه طالبان به وعده‌های شان عمل نکردند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، محرومیت دختران از حق آموزش و تحصیل را نقض اساسی‌ترین حقوق دختران و زنان دانسته است؛ و نیز گفته، این محرومیت را بر افزایش خشونت‌ها در برابر زنان سوی‌استفاده از زنان و دختران را بیشتر خواهد کرد.

این سازمان تٲیید کرده است، که طالبان بعد از به قدرت رسیدن سیاست‌های سخت‌گیرانه و تبعیض‌آمیز را در برابر زنان و دختران به گونه بی پیشینه‌ افزایش داده است.

در این گزارش به طالبان هشدار داده است، جامعه بین المللی آماده حمایت از دولتی خواهد بود، که از همه‌یی مردم افغانستان نمایندگی کند و به حقوق آنها احترام گذاشته شود.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *