یک خلبان نیروی هوایی ارتش افغانستان، از پرواز بر فضای جنگی افغانستان، تا مٲمور آتش‌نشانی هوایی امریکا روایت میکند.

صمیم‌الله صمیم یک سال پیش در افغانستان در حال مأموریت در کنار نیروهای هوایی دولت پیشین بود، که حکومت به دست طالبان سقوط کرد؛ و این خلبان نیروی هوایی حکومت پیشین سربازانی را که در جنگ با طالبان در هلمند زخم برداشته بودند، از میدان جنگ به شفاخانه انتقال می‌داد.

این خلبان ارتش حکومت پیشین می‌گوید، بعد از آخرین پرواز برای انتقال زحمیان از هلمند در جنوب افغانستان؛ دیگر هرگز نتوانست، هواپیمای خود را در فضای افغانستان به پرواز درآورد.

صمیم در گفتگو به روزنامه وال‌استریت جورنال امریکا میگوید، یک سال پیش هواپیما را در فضای کشورش به پرواز درمی‌آورد اما حالا صدها مایل دورتر از افغانستان هواپیما را در فضای امریکا به پرواز درمی‌آورد.

روزنامه وال‌استریت جورنال به داستان این خلبان افغان و ده‌ها خلبان عضوی پیشین نیروهای هوایی افغانستان پرداخته است.

این خلبان عضوی پیشین نیروی هوایی افغانستان سال گذشته در جریان تخلیه نیروهای امریکایی با همسر و سه فرزندش از افغانستان به امریکا انتقال داده شد.

پس از آنکه حکومت اشرف غنی فروپاشید، بیش ۲۶۰خلبان نیروی هوایی افغانستان همراه با خانواده‌های شان به کمک یک سازمان غیر دولتی و دولت امریکا به این کشور انتقال داده شد.

صمیم در روزنامه وال‌استریت جورنال میگوید، بعد از آنکه به امریکا رسید، وی در تلاش شغل دل‌خواهش بود؛ و با کمک یک نهاد در امریکا توانست عضوی نیروی هوایی آتش‌نشانی امریکا گردد.

اکنون صمیم، در شرکت آتش‌نشانی هوایی مستقر در مونتانا کار یافته است؛ اما صاحب این شرکت که زمانی در افغانستان خدمت میکرد؛ و نیز در افغانستان زخم برداشته بود، وقتی شنید که یک پیلوت افغان دنبال کار در شرکت او است؛ صمیم را در شرکتش استخدام کرد.

حالا این خلبان عضوی پیشین نیروی هوایی افغانستان در خاموش ساختن آتش‌سوزی‌های هفته‌های اخیر در ایالت کالیفرنیا سهم فعال داشته است.

بر اساس گزارش کمیته بین‌المللی نجات، تاکنون بیش از ۸۰ هزار افغان در ایالات متحده مسکن داده شده‌؛ که شماری از آنها به نیروی کار امریکا مدغم شدند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *