پس از آنکه نورالله منیر وزیر معارف طالبان، در سفری به ولایت ارزگان در میان بزرگان این ولایت سخنرانی کرد؛ و گفت، که در شرایط کنونی، مردم خود نمی‌خواهند دختران ۱۶ ساله‌ی شان را به مکتب بفرستند؛ با واکنش‌های گسترده‌ی مردم و اعضای خانواده‌های دانش‌آموزان روبرو شد.

کارزار حمایت از آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، در شبکه‌های اجتماعی توسط شهروندان و اعضای خانواده‌های دانش‌آموزان به راه انداخته شد.

این کارزار با هشتک “لطفن منتظر فرمان طالبان برای بازگشایی مکاتب نباشید؛ وما زنان و دختران دانش‌آموز را حمایت میکنیم؛ در شبکه‌های اجتماعی سراسری شده است.

در همین حال شماری از فعالان حقوق زن کارزاری را، به حمایت از دانش‌آموزان دختر در ولایت پکتیا به راه انداختند؛ این فعالان تٲکید دارند، که آموزش حق اسلامی دختران در این ولایت است.

همچنان در واکنش به گفته‌های وزیر معارف طالبان، که گویا مردم خود نمی‌خواهند دختران ۱۶ ساله‌ی شان را به مکتب بفرستند؛ واکنش بزرگان و اعضای خانواده‌ها را در پی داشته است.
شماری از بزرگان ولایت‌های جنوبی در واکنش تند به سخنان وزیر معارف طالبان؛ گفتند فراگیری آموزش بر زن و مرد فرض است.

شماری دیگر از بزرگان اقوام کشور، میگویند، زنان نیز حق دارند؛ به مکتب و دانشگاه برای فراگیری آموزش و تحصل بروند.
این سخنان وزیر معارف طالبان، واکنشی منفی مقام‌های پیشین حکومت را نیز به همراه داشته است.
رحمت الله نبیل رٸیس اسبق امنیت ملی افغانستان، در اظهارات تند به سخنان وزیر معارف تٲکید دارد، که لابی‌گران بیرونی طالبان باید؛ از دختران دانش‌آموز پکتیا معذرت‌خواهی کنند.

اظهارت ضد و نقض مقام‌های ارشد حکومت طالبان در باره عدم بازگشایی مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم نیز واکنش برانگیز شده است.

پیش از این وزیر معارف طالبان عدم بازگشایی مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را ریشه در فرهنگ مردم دانسته بود. و اظهارات دیگرش نیز گفته بود، که وزارت معارف آماده بازگشایی مکاتب دخترانه است اما به دستور رهبر امارت اسلامی بارخواهد شد.

در یک سال یک ماه گذشته طالبان به دلیل عدم بازگشایی مکاتب دخترانه زیر فشار‌های شدید داخلی و خارجی قرار گرفتند اما در این مدت زیر باری هیچ فشاری نگرفتند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *