نورالله منیر، وزیر معارف طالبان، به ولایت ارزگان رفته است، در سخنرانی بین بزرگان قوم این ولایت؛ گفته است، که در شرایط کنونی، مردم خود نمی‌خواهند دختران ۱۶ ساله‌ی شان را به مکتب بفرستند.

وزیر معارف طالبان گفته، که این وزارت در تلاش است، تا شرایط آموزش را به دختران فراهم کنند؛ تا در فضای مناسب به آموزش شان ادامه بدهند.

اقای منیر هرچند اشاره نکرد چه نوع شرایط و چه وقت درب مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم باز خواهد شد؛ اما پیشتر در سخنرانی اش در ولایت لغمان گفته بود، که این وزارت آماده بازگشایی مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم است؛ اما دستور بازگشایی داده شود.

این مقام معارف طالبان، نیز گفته است، فرهنگ مردم افغانستان به او معلوم است، و آنها کاری نخواهد کرد، که خلاف فرهنگ مردم افغانستان باشد.

در همین حال در واکنش به بسته شدن مکاتب دخترانه در ولایت پکتیا شهروندان افغانستان این اقدام طالبان را محکوم کرد؛ و کارزاری را به حمایت از دختران دانش‌آموز در شبکه های اجتماعی آغاز کردند.
پیش از این اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیا گفته بود، پنج مکتب دخترانه به خواست بزرگان و اعضای خانواده‌های دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم باز شده بود.

اما ذبیح الله مجاهد در واکنش به بازگشایی این مکاتب در پکتیا، گفت که درحال بررسی این موضوع است، که این مکاتب به خواست کی و به کدام شرایط باز شده است.

روز گذشته استخبارت طالبان دانش‌آموزان را از مکاتب شان بیرون کردند و مدیران این پنج مکتب در پکتیا بازداشت شد.

در واکنش به این اقدام طالبان دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم اعتراض کردند؛ و نیز شماری از دانش‌آموزان بازداشت شدند.

در ادامه واکنش‌ها رحمت‌الله نبیل رٸیس اسبق اداره امنیت ملی حکومت‌های پیشین گفته است؛ لابی‌گران خارجی طالبان باید از دختران دانش‌آموز اعتراض کننده پوزش بخواهند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *