منابع در ایران گزارش دادند، که یک جوان از مهاجران افغانستان در نتیجه گازگرفتگی در پایتخت ایران جان باخت؛ و یک جوان دیگر به حالت کوما رفته است.

نزدیکان حسیب الله در گفتگو به رسانه مهرنیوز میگویند؛ او همانند صدها جوان دیگر برای کار به گونه غیر قانونی به ایران رفت بود؛ و هفته گذشته در نتیجه گازگرفتگی جان باخته است.

یک منبع در این گفتگو میگوید، بعد از آنکه مکتب حسیب الله توسط طالبان مسدود شد؛ او تصمیم گرفت تا به ایران برای کار برود؛ که مدتی در یکی از شرکت‌های ساختمانی مصروف کار بود.

او در ادامه میگوید، حسیب الله به آرزوی پول نامزدی‌اش را پیدا کند؛ و با دختری دوست داشت نامزد شود. او پول مصارف نامزدی‌اش را پیدا کرده بود، و به‌زودی به دوباره به خانه برمی‌گشت، اما او به این آرزویش نرسید.

نزدیکان حسیب الله میگوید، او از فقر و تنگ‌دستی و نیز محروم شدن از مکتب به ایران رفته بود؛ و در یک شرکت ساختمانی در پایتخت تهران مشغول کاریگری بود.

او در ادامه میگوید، حسیب الله بعد از آنکه از کار به اتاقش برمیگردد؛ ناگهان شب پایش به بالون گاز برخورد میکند؛ گاز در فضای اتاقش رها میشود؛ که خودش جان می‌بازد و یک دوست دیگرش به حالت کوما میرود.

بعد از سقوط حکومت و افزایش فقر، تنگ دستی و بیکاری در افغانستان صدها جوان افغانستانی مراکز آموزشی و تحصیلی شان را ترک کردند راهی کشورهای همسایه افغانستان، ایران، پاکستان و ترکیه شدند.

در همین حال ترکیه در یک سال گذشته نزدیک به صدهزار مهاجر غیر قانونی را از آن کشور اخراج کردند.

همچنان ایران نیز در اقدامی مشابه روزانه صدها تن از مهاجران غیر قانونی که از افغانستان وارد این کشور میشود؛ از مرزهای اسلام قلعه و ولایت نیم‌روز دوباره به خاک افغانستان میگردانند.

یک دوست حسیب الله در گفتگو به رسانه مهرنیوز میگوید؛ به شمول خودش و حسیب الله هزاران جوان از افغانستان به گونه غیر قانونی به ایران برای کار آمدند، اما از برخورد خشونت بار دولت ایران نیز شکایت دارند.

در همین حال، عفو بین الملل در گزارشی نظامیان ترکی، ایرانی و پاکستانی را متهم کردند؛ که با مهاجران افغانستان با خشونت برخورد میکنند؛
این نهاد در گزارشی، میگوید نظامیان این کشورها به مهاجران تیراندازی میکنند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *