یک سال پس از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، ملا هبت‌الله اخندزاده، رهبر طالبان در پیامی این روز را به مردم افغانستان وبه ویژه نیروهای امارت اسلامی تبریک گفت.

در ادامه اعلامیه رهبر طالبان که در جشن گرامی‌داشت از این روز در میدان هوایی بگرام به خانوش گرفته شد؛ از جامعه جهانی نیز خواست سیاست پسندیده را در مقابل افغانستان به پیش گیرد و به اراده مردم این کشور احترام گذاشته شود.

هم‌چنان در پیام ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان، نیز تٱکید شده است؛ که باید جهان به استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام کند و بگذارند تا افغان‌ها در کشور خود، نظام مستقل اسلامی داشته باشند.
سال گذشته آخرین سرباز امریکا به تاریخ ۳۰اگیست از میدان هوایی کابل بیرون شدند، و به طولانی ترین جنگ امریکا در جهان پایان داده شد.

در این پیام رهبر طالبان به جامعه جهانی صدا زده است، که ۲۰ سال گذشته تجربه و رهنمود خوبی جهان شده است.

در ادامه این پیام آمده است، که هرگونه فشار و تهدید بالای مردم افغانستان در ۲۰ سال گذشته ناکام بود و تنها باعث افزایش بحران در این کشور گردید.

در همین حال محمد حسن اخند، رییس الوزرای حکومت طالبان در این مراسم تٲکید کرد؛ که هنوز هم مشکلات افغانستان را کسانی ایجاد میکنند؛ که در گذشته این کشور را اشغال کرده بودند.

در ادامه سخنان رییس الوزرای حکومت طالبان آمده است، که نیروهای خارجی با بیرون شدن از این کشور، همه چیز را با خود شان بردند؛ و بر افغانستان محدودیت‌های تازه وضع کردند، که این کار، سبب افزایش فقر و آوارگی مردم شد.

محمد حسن اخند تٲکید دارد که فشارها و تحریم‌های جامعه جهانی، بر امارت اسلامی راه حل نیست و باید مشکلات موجود از طریق تفاهم و مذاکره حل گردد.

در همین حال خبرگزاری باختر زیر اداره طالبان نگاشته است، در جشن پیروزی امارت اسلامی که در میدان هوایی بگرام مقر فرماندهی ناتو برگزار شده بود، با حضور دیپلومات‌های سفارت‌های چین، روسیه، ترکیه و پاکستان، هلیکوپترهای امریکایی نوع بلک هاک، وسایل و تجهیزات نظامی امریکایی که طالبان آن را پس از تسلط بر افغانستان به دست آوردند، به نمایش گذاشته شد.

جامعه جهانی با انتقاد از طالبان می گوید، به حقوق بشر به ویژه زنان، آزادی بیان و نیز حکومت همه شمول در افغانستان توسط امارت اسلامی ایجاد نگردیده است؛ و تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *