در ادامه انتقال افغان‌های زیر تهدید، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر، اقلیت‌های و کارمندان محلی دولت کانادا در افغانستان جمعه گذشته بیش از ۳۲۴تن از پاکستان به کانادا انتقال داده شد.

رسانه‌های کانادایی گزارش داده است، پس از دو ماه توقف انتقال مهاجران پذیرفته شده توسط دولت کانادا روز جمعه ۳۲۴ افغان از پاکستان در هواپیمای چارترشده به این کشور انتقال داده شد.

خبرگزاری سی بی سی نیوز کانادا گزارش داده است، که از میان افراد ۱۶۰تن آنان کارمندان محلی نیروهای کانادایی در افغانستان بوده است.

این رسانه کانادایی به نقل از بوریس نتامبوه، مدیر اسکان مجدد و مسکن گفته است؛ ۱۱۵نفر از این پناه‌جویان تازه وارد، به براندون، وینکلر و وینیپگ اسکان داده خواهد شد؛ و متباقی در مناطق دیگر کانادا اسکان میشوند.

مدیر اسکان مجدد کانادا نیز تٲکید دارد، که دولت با خطوط هوایی، خدمات مواد غذایی و خدمات صحی در ارتباط است؛ تا به پناه‌جویان تازه وارد افغانستان به موارد لازمی دسترسی داشته باشند.

در همین حال یک همکار نیروهای کانادایی که از ترس طالبان به پاکستان فرار کرده است؛ در گفتگوی ویژه به رسانه مهرنیوز افغانستان – کانادا می گوید، به دلیل این بخشی اسناد کاری وی به دست طالبان افتاده و این گروه به دنبالش بوده است.

او می‌گوید با وجود که خودش نیز زیر تهدید قرار داشت یک و دخترش را نیز به دلیل به فعالیت‌های حقوق بشری و خبرنگاری مورد تهدید قرار داشت.

این همکار نیروهای کانادایی در ادامه می افزاید، که صدها بار مقام‌های دولت کانادا ایمیل کرده است و وضعیت خانواده‌اش را به آنهان توضیع داده است؛ اما تاکنون هیچ پیام از دولت کانادا برای انتقالش به این کشور دریافت نکرده است.

او در ادامه به دولت کانادا هشدار داده و میگوید، او و خانواده‌اش دچار مشکلات روانی شدند و اگر به زودی برایش رسیدگی نشود و آنان به کانادا انتقال ندهند مجبور است دوباره به افغانستان برگردد.

این در حالی است که وزیر مهاجرت و شهروندی دولت کانادا از انتقال بیش از هفده‌هزار مهاجر پذیرفته شده توسط دولت این کشور بعد از سقوط افغانستان به دست طالبان خبر داده است.

شان فریزر وزیر مهاجرت کانادا نیز کندی رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی شهروندان افغان تٲیید کرد و تٲکید بر استخدام دوازده صد کارمند برای رسیدگی به این پرونده‌ها خبر داده است.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *