بر بنیاد گزارش‌ها، قوه قضایه دولت امریکا درخواست پرداخت غرامت به قربانیان حادثه ۱۱سپتامبر را رد کرد.

نصیر احمد فایق نماینده افغانستان در سازمان ملل در برگه‌ فیسبوکش نگاشته است؛ که محکمه ایالت نیویارک ایالت متحده امریکا به درخواست رٸیس جمهور امریکا پرداخت غرامت از سرمایه‌های منجمد شده‌یی بانک مرکزی افغانستان؛ به فامیل‌های قربانیان حادثه ۱۱سپتامبر را رد کرد.

اقای فایق، رد پردخت غرامت از پول منجمد شده افغانستان به قربانیان ۱۱سپتامبر را به مردم افغانستان مبارک گفته؛ و تٲکید دارد که پول منجمد شده افغانستان به زودی آزاد گردد.

نماینده افغانستان در سازمان ملل نیز تٲکید میکند، که پول‌های منجمد شده در صورت آزاد گردد؛ که توسط یک سیستم نظارتی و شفاف، به توسعه و کمک به مردم نیازمند و مستحق افغانستان استفاده گردد.

‏ بعد از آنکه طالبان به افغانستان حاکم شد، حکومت امریکا ده میلیارد دالر از سرمایه بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرد.

بعدتر دولت بایدن تصمیم گرفته ۷؍۳ میلیارد دالر به قربانیان ۱۱سپتامبر اهدا شود؛ که این تصمیم رٸیس جمهور امریکا با واکنش‌ شدید مردم افغانستان به شمول طالبان مواجه شد.

بعدتر هم شماری از خانواده قربانیان ۱۱سپتامبر در نامه‌یی از دولت بایدن و قوه قضایه این کشور خواست؛ تا پول‌های منجمد شده را دوباره به مردم افغانستان برگرداند.

تصمیم بایدن مبنی بر کمک از پول منجمد شده افغانستان به خانواده قربانیان ۱۱سپتامبر؛ برای اجرای شدن، باید تٲیید قوه قضایه آن کشور را به دست می‌آورد؛ اما محکمه نیویارک این تصمیم بایدن را رد کرد.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *