کیمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) میگوید؛ حکومت تاجیکستان مهاجران افغان را از این کشور اخراج کردند.

اداره امور پناهندگان سازمان ملل، از
از ادامه توقیف و اخراج مهاجرین افغان توسط حکومت این کشور؛ ابراز نگرانی کرده، و از مقام‌های تاجیکستانی خواسته است؛ از اخراج اجباری پناهجویان افغان از آن کشور جلوگیری کند.

این اداره ملل متحد گفته است، دولت تاجیکستان در ۲۳اگیست یک خانواده پنج نفری را از این کشور اخراج کردند.

این اداره میگوید با وجود مخالفت اداره مهاجرت ملل متحد در باره اخراج این خانواده؛ اما حکومت تاجیکستان این خانواده را از طریق بندر پنج‌پایان به افغانستان باز گردانندند.

در اعلامیه اداره مهاجرت ملل متحد، آمده است، شهروندان افغانستان به دلیل اذیت و آزار از کشور شان فرار کردند؛ اخراج این مهاجران غیر قانونی است؛ و این کار زندگی آنان را در خطر مواجه میکند.

الیزابت تان مسول حفاظت بین المللی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان میگوید؛ بازداشت و اخراج اجباری پناهجویان خلاف قوانین مهاجرت این اداره پنداشته میشود.

خانم تان تٲیید کرده است، که از سال گذشته‌ تاکنون، اخراج اجباری پناهجویان توسط دولت تاجیکستان به این اداره به ثبت رسیده است.

همچنان در گزارش سازمان عفو بین‌الملل که به مناسبت “روز جهانی مهاجریت نشر شده بود؛ این سازمان تٲیید کرد که پناهجویان افغان، در کشورهای ایران، پاکستان، اوزبیکستان، تاجیکستان، مالیزیا و ترکیه از حقوق شان بر اساس قوانین مهاجرت بین‌المللی برخوردار نیستند.

این سازمان گفته است، مهاجران افغان در این کشورها با خشونت، تبعیض، بدرفتاری و اخراج روبرو استند؛ و به خدمات ابتدایی دسترسی ندارند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *