بر بنیاد گزارش‌ها حکومت طالبان، تجارت از سیستم الکترونیکی رمز ارز را در افغانستان متوقف کرده است.
سیستم رمز ارز گونه‌یی است، که سرمایه به رمز الکترونیکی مبدل میشود؛ از دست‌برد محفظ شده و از تحریم‌ها حفظ خواهد گردید.

حکومت طالبان تجارت از طریق سیستم‌های الکترونیکی یا تجارت رمز ارز را در افغانستان ممنوع اعلام کردند؛ و چندین صراف و تجار از سوی نیروهای طالبان در هرات؛ به اتهام سرپیچی از ممنوع شدن تجارت رمز ارز بازداشت شده است.

سال گذشته یک نهاد تحقیق کننده‌یی اقتصادی در گزارشی، افغانستان را جزی بیست کشور برتر جهان از نظر پذیرش رمز ارز شناخته است.

در گزارش بلومبرگ که سال گذشته به نشر رسیده بود؛ آمده است، بعد قانونی شدن تجارت رمز ارز در افغانستان؛ مردم علاقه‌ی بسیار شدید به این سیستم تجارتی داشتند.

در این گزارش آمده است، که دلیل وخیم شدن وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان مردم به دلیل مصون بودن سرمایه شان از سیستم الکترونیکی رمز ارز استفاده میکردند.

بلومبرگ می‌نویسد که مطابق با گزارشی که سال گذشته توسط این نهاد تحقیقاتی منتشر شد، افغانستان را به عنوان یکی از ۲۰ کشور برتر جهان از نظر پذیرش رمز ارز رتبه‌بندی کرد.

اکنون طالبان با به قدرت رسیدن، دستور متوقف کردند رمز ارز را دادند؛ و این کار را کلاه‌برداری و جعلی خواندن.

در همین حال بانک مرکزی افغانستان که زیر اداره طالبان قرار دارد؛ به تمام ولایات دستور متوقف کردن معاملات از طریق رمز ارز داده است.

مسولان فرماندهی پولیس طالبان در هرات به رسانه‌های محلی این ولایت تٱکید کردند؛ که ۱۳تن به اتهام استفاده از طریق ارزهای دیجیتالی بازداشت شدند.

همچنان طالبان گفتند دفتر ۲۲ تجارت ارز دیجیتالی در ولایت هرات افغانستان مسدود شده است.

پیش از این بانک مرکزی افغانستان که زیر اداره طالبان است گفته بود؛ آنان در حال بررسی که آیا تجارت از طریق رمزهای دیجیتالی از نگاه اسلام جایز است یاخیر استند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *