خبرگزاری رویترز گزارش داده است، که امریکا در مورد آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان؛ با طالبان مذاکره خواهد کرد.

در این گزارش که به نقل از سه منبع آمده است، که قرار است، امریکا برای آزادسازی میلیاردها دالر از ذخایر ارزی افغانستان؛ با طالبان گفتگو کند.

این در حالی است، که بعد از کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل توسط حملات هوایی امریکا؛ گزارش‌هایی از برهم خوردن مذاکرات بین امریکا و طالبان برای آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان منتشر شده بود.

یک مقام کاخ سفید به رویترز گفته است، که حکومت بایدن مذاکرات در مورد آزادسازی میلیاردها دالر ذخایر ارزی افغانستان؛ را با طالبان ادامه می‌دهد.

خبرگزاری رویترز این تصمیم حکومت بایدن را ناشی از نگرانی واشنگتن؛ از وخیم شدن بحران انسانی در افغانستان میداند.

پیش از این سازمان ملل متحد هشدار داده بود، که با فرا رسیدن زمستان، نزدیک به نیمی از ۴۰ میلیون نفوس این کشور با “گرسنگی حاد” روبرو خواهد شد.

در همین حال رویترز به نقل از منابع در کاخ سفید مینویسد؛ که طرح امریکا این است، که میلیاردها دالر از دارای‌های بانک مرکزی افغانستان؛ به یک “صندوق امانت” مستقر در سویس انتقال داده شود.

بر اساس این طرح امریکا، پرداخت پول از این صندوق با نظارت یک هیٸت بین المللی؛ و به دور از دست‌رس طالبان انجام خواهد شد.

منابع امریکایی به رویترز گفتتد، که مقامات وزارت خارجه و وزارت مالیه امریکا؛ در یک نشستی در ۱۱ اگیست، بعد از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل میگویند؛ با آن که از کندی مذاکرات ناامید شدند؛ اما مذاکرات را با طالبان دنبال خواهند کرد.


همچنان رویترز می‌گوید، وزارت خارجه امریکا طرحی صندوق امانت که در سویس ایجاد خواهد شد؛ با رهبران مخالف طالبان نیز در میان گذاشته است.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *