در ادامه اخراج پناهجویان غیر قانونی از ترکیه قرار است، این کشور بیش از دوصد مهاجر غیر قانونی دیگر را دوباره به افغانستان بازگرداند.

این پناهجویان که شمار شان به ۲۲۷تن میرسد، در دو هفته گذشته از چند شهر ترکیه توسط پولیس این کشور بازداشت شده؛ و دوباره به افغانستان انتقال داده خواهد شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی مینویسد، این مهاجران به گونه غیر قانونی وارد خاک این کشور شده بود؛ که قرار است، در یک پرواز چارتر شده دوباره به کابل انتقال داده شود.

در همین حال احمد ضیا، یکی از مهاجران غیر قانونی افغان در ترکیه است.
این مهاجر افغان در گفتگو به رسانه مهرنیوز، میگوید؛ پیش از سقوط حکومت او در یک شرکت خصوصی در کابل کار میکرد؛ اما با سقوط حکومت این شرکت نیز سقوط کرد؛ وی بیکار شد.

او در ادامه میگوید، حالا در یکی از شهرهای ترکیه در نان‌وایی شاگرد است؛ و در ماه، بیست هزار افغانی درآمد دارد.

احمدضیا میگوید، از ترس این‌که پولیس ترکیه او را بازداشت نکند، و دوباره به افغانستان بازگردانند؛ به شهر گشت و گذار نمیکند.

این مهاجر افغان میگوید، چهار هزار دالر امریکایی تا رسیدن به ترکیه به گونه غیر قانونی برایش هزینه برداشته است.

با این حال احمدالله، یکی از مهاجران اخراج شده از ترکیه میگوید؛ به دلیل بیکاری به آن کشور به گونه غیر قانونی رفته بود. اما چند هفته پیش او و ده‌ها مهاجر غیر قانونی دیگر افغان را؛ دولت ترکیه در یک پرواز به کابل انتقال داده است.

احمدالله میگوید، در کشورش فقر افزایش یافته و پیدا کردن کارهم، ناممکن است؛ او نگران آینده خود وفامیلش است.

در همین حال دفتر هلال احمر ترکیه اعلام کرده است؛ به مهاجرانی که داوطلبانه از این کشور به افغانستان برگردنند این نهاد به آنان کمک خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است، افراد غیرقانونی در ترکیه در مشاغلی چون آرایشگری، نجاری، خیاطی، فروشندگی در دکان‌های مواد غذایی؛ کار می‌کنند.

همچنان دفتر هلال احمر ترکیه در افغانستان، گفته است افراد که مایل به راه‌اندازی تجارت در این بخش‌ها باشد؛ کمک‌خواهد کرد، و شرایط ماندن در کشور شان را فراهم خواهد کرد.

فرید احمد ضیا رٸیس دفتر هلال احمر ترکیه در کابل تٲیید کرد؛ که تاکنون ۶۵ شرکت کوچک را در کابل تأسیس کردند؛ وبرای هزاران تن منبع درآمد ایجاد شده است.

آقای ضیا، ایجاد چنین برنامه‌ها را موثر دانسته است وتٲکید دارد؛ که این اقدام جلوی مهاجرت شهروندان افغانستان را خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *