صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، در واکنش به افزایش مرگ و میر مادران در زمان بارداری هشدار داده است؛ که اگر اقدامات فوری در این بخش صورت نگیرد، ممکن تا سا‌ل‌های آینده هزاران زن تهدید به مرگ مواجه شود.

این سازمان تٲکید دارد، که اگر اقدامات فوری برای سلامت مادران صورت نگیرد ممکن مرگ و میر مادران بیشتر شود.

صندوق جمعیت ملل متحد، روز چهارشنبه ۱۷ اگیست گفته است؛ که در افغانستان از صدهزار زنان باردار ۶۳۸ تن آن می‌میرند.
این سازمان هشدار داده است، که اگر اقدامات فوری و پایدار برای سلامت مادران صورت نگیرد؛ ممکن است تا سال ۲۰۲۵ شاهد ۵۱ هزار مورد مرگ مادران خواهد بود.

ملل متحد تخمین زده است، که در هر ماه ۲۴هزار زن در مناطق روستایی افغانستان زایمان می‌کنند؛ اما اکثریت این مادران به پرستاران با تجربه چون قابله‌ها به ویژه در زمان زیمان و کنونی نیاز دسترسی ندارند.

از سویی هم، صندوق جمعیت ملل متحد تٲکید کرده؛ که ۹.۲۸ میلیون زن در مناطق دورافتاده و دشوارگذر افغانستان نیازی جدی؛ به خدمات صحی و باروری دارند.
پیش از این صندوق جمعیت سازمان ملل متحد فراخوان جمع‌آوری کمک ۲۵۲میلیون دالری را داده بود؛ اما تاکنون ۱۱یازده درصد از این درخواست جمع‌آوری شده است.

در ادامه این گزارش آمده است، قرار بود با پول جمع‌آوری شده؛ برای ۲.۲ میلیون زن باردار، ۲.۳ میلیون نوجوان و ۲۸۹هزار زن دیگر که در آستانه ولادت قرار دارند، در بخش‌های مختلف افغانستان مراقبت لازم صحی فراهم خواهد شد.

این نگرانی سازمان ملل متحد از افزایش مرگ‌و‌میر مادران در هنگام ولادت؛ در افغانستان بیشتر شده است، که با سقوط حکومت و قطع کمک‌ها بر سکتور صحی افغانستان؛ نظام صحی این کشور در پرتگاه سقوط قرار دارد

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *