سر نیک کارتر، جنرال بازنشسته و فرمانده پیشین ستاد نیروهای مسلح بریتانیا؛ در تازه ترین واکنش‌ها بر سقوط دولت پیشین افغانستان؛ تٲکید دارد که دولت پیشین افغانستان متحمل شکست سیاسی شده است.


این جنرال بازنشته بریتانیایی گفته است، حکومت پیشین افغانستان ناشی از ناتوانی در درک شرایط سیاسی محلی در بیست سال گذشته دوام آورده است.

جنرال کارتر در گفتگو به رادیو چهار بی بی سی فارسی میگوید؛ دولتی که در افغانستان جهان شکل داد پایدار نبود و این زمینه ناپایداری ونیروهای امنیتی افغان را فراهم کرد.

کارتر در پاسخ به پرسشی خطر مبدل شدن خاک افغانستان به پناه‌گاه گروه‌های تروریستی مانند القاعده تبدیل خواهد شد؟

میگوید،” بله، من این طور فکر می‌کنم، فکر می‌کنم اگر این کشور به یک کشور فراموش‌شده تبدیل شود؛ به احتمال زیاد در نهایت به تروریست‌ها و افرادی پناه می‌دهد؛ که کارهایی را انجام خواهند داد، که ما در ۱۱ سپتامبر، ۲۰ سال پیش، شاهد آن بودیم”.

جنرال کارتر در ادامه میگوید، جامعه جهانی باید در کنار همسایه‌های افغانستان با آنها تعامل داشته باشند؛ به این دلیل بحران انسانی که در افغانستان جریان دارد.
این جنرال بازنشته بریتانیایی در این گفتگو تٲکید دارد، که شماری از افراد طالبان مدرنیست وجود نیز وجود دارد. و آنها تغییر کردند.

وی در ادامه تٲکید دارد “هرگز فکر نمی‌کردم این را بگویم، اما سراج الدین حقانی که بیست سال دشمن ما بود، می‌دانید که او یک مدرنیست است”.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *