کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان،
در تازه‌ترین گزارش این نهاد آمده است، شهروندان افغانستان به دلایل گوناگون به ویژه نا امنی‌ها از بزرگ‌ترین جمعیت‌های جهان است؛ که وطن شان را ترک کردند.

در این گزارش آمده است، شهروندان این کشور به دلیل نقض حقوق بشری و شهروندی، وضع محدودیت‌ها، فشار اقتصادی و عدم شغل؛ وطن شان را ترک کردند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز تٲیید کرده است؛ که ۲.۳ میلیون شهروندان افغانستان در کشورهای منطقه به عنوان پناهنده ثبت نام کردند.

در این گزارش آمد است، در کشورهای ایران و پاکستان که همسایه افغانستان است؛ و بیشترین مرز مشترک دارد؛ بیشترین پناهنده افغان به این دو کشور درخواست پناهندگی دادند.

در ادامه این گزارش آمده است، که ۳.۵ میلیون افغان دیگر به دلیل درگیری‌های داخلی و ناامنی‌ها از مناطق اصلی شان آواره شدند.

در همین حال خیرالله باشنده ولایت‌های شمال کشور است؛ او در گفتگو به رسانه مهرنیوز می گوید؛ که بعد از سقوط حکومت به دست طالبان، وی کارش را از دست داده وبرای کار به ایران رفته است.

خیرالله هرچند به گونه غیر قانونی به ایران رفته است؛ اما میگوید، او در ساختمانی مشغول کار است، و حتا بیرون از محل کارش رفته نمیتواند.

زبیر و سعدیه دو زوج افغان دیگر استند، که بعد از سقوط حکومت به پاکستان پناه بردند.

آنان به رسانه مهر نیوز میگویند، از ترس طالبان و بی‌ثباتی کشور شان؛ به پاکستان آمدند. اما تٲکید دارند، که در این‌جا نیز با مشکلات فراوانی دچار استند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *