زلمی خلیل‌زاد در واکنش به اظهارات اشرف غنی رٸیس جمهور فراری افغانستان؛ و نیز یک ساله‌شدن حاکمیت طالبان می گوید؛ فرار اشرف غنی معادله‌ی صلح دوحه با طالبان را برهم زد.

فرستاده ویژه پیشین امریکا برای صلح افغانستان؛ تٲکید دارد، که تا پانزدهم اگست سال گذشته میلادی امیدی برای یک توافق سیاسی صلح و تقسیم قدرت بین جناح‌ها پیش از آنکه طالبان وارد کابل شود؛ وجود داشت. اما فرار اشرف غنی رٸیس جمهور فراری افغانستان این فرصت را از بین برد.

گفتگوی زلمی خلیلزاد که در رسانه اکسیوس روز گذشته به نشر رسید؛ از دست یابی توافق سیاسی صلح، تقسیم قدرت بین جناح‌ها و فرار اشرف غنی ابراز تٲسف کرد.

خلیل‌زاد در ادامه میگوید، طالبان توافق کرده بودند، که از پیشرفت به کابل جلوگیری کنند و حتا برنامه‌ی سقوط کشور را نداشتن.

فرستاده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان در ادامه میگوید؛ قرار بود یک هٸیت طالبان با سیاست‌مداران کشور به شمول حامد کرزی و عبدالله عبدالله در باره گام‌های بعدی دیدار کنند؛ اما با فرار اشرف غنی خلای قدرت به‌میان آمد.

خلیل‌زاد نیز در اکسیوس گفته است، که طالبان در نخست پیشنهاد تٲمین امنیت کابل به گونه موقت توسط نظامیان امریکایی را داده بود.

اما جنرال مک کنزی فرمانده مرکزی امریکا این پیشنهاد را از طالبان را دریافت نکرده بود.

به باور خلیلزاد اگر طالبان به سوی حکومت جامعه و همه شمول قدم نگذارند؛ مشروعیت ملی و جهانی را به دست آورده نمیتوانند.

خلیل‌زاد نیز تٲکید دارد، که ایمن الظواهری توسط شماری از مقام‌های طالبان در کابل پناه داده شده بود.

پیش از این اشرف غنی رٸیس جمهور فراری افغانستان، در گفتگوی با یک رسانه؛ عبدالله عبدالله و زلمی خلیل‌زاد را از عاملان اصلی سقوط کشور به دست طالبان گفته بود.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *