در گزارش یکی از رسانه‌های بریتانیایی آمده است، امریکا تا قبل از سقوط کابل جزٸیات توافق‌نامه دوحه که بین امریکا و طالبان به امضا رسید؛ به مقام‌های بریتانیایی شریک نکرده بود.

در این گزارش ساندی‌تایمز یک‌شنبه، ۱۴ آگست، به نشر رسید؛ آمده است که دورنگه داشتن دولت بریتانیا از جزٸیات محرمانه توافق نامه دوحه تٲثیری قابل توجه‌ی بر روابط بریتانیا و ایالات متحده؛ داشت است.

ساندی‌تایمز که با یک مقام ارشد دولت بریتانیا گفتگو کرده است؛ گفته که جزٸیات محرمانه توافق‌نامه دوحه هیچ‌گاه با مقام‌های لندن و اعضای ناتو شریک نشده است.

در ادامه گزارش روزنامه ساندی تایمز آمده است، بعد از بیرون شدن ناتو به رهبری امریکا از کابل و نیز سقوط کامل این کشور به دست طالبان؛ چندین ماه بعد مقام‌های بریتانیایی با همتای امریکایی‌اش تماس گرفت؛ و خواهان جزٸیات محرمانه توافق‌نامه دوحه شد.


این روزنامه نگاشته است، که ژنرال سر نیک کارتر، رییس ستاد ارتش وزارت دفاع بریتانیا چند ماه بعد از خروج؛ به همتای آمریکایی‌اش ، ژنرال مارک میلی،
تماس گرفت تا جزٸیات توافق نامه دوحه را با آنان شریک کند.

توافق‌نامه دوحه بین امریکا و طالبان در فبروری سال ۲۰۲۰ امضا در دوحه قطر به امضا رسید.

در همین حال کارشناسان به‌این باور استند، که یکی از عوامل اصلی سقوط نظام جمهوریت، و به قدرت رسیدن طالبان برای بار دوم؛ امضای توافق‌نامه دوحه بوده است.

کریم خرم رییس دفتر پیشین حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان؛ در واکنش به یک سالگی حاکمیت طالبان، و بیرون شدن امریکا از این کشور گفته است، که امریکا برای مقابله با چین و روسیه و حمایت از اوکراین و تایوان نیاز بود از افغانستان خارج شود.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *