اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب اعتراض زنان در کابل می گوید؛ کمک‌های بشردوستانه این اتحادیه با مردم این کشور مشروط خواهد شد.

این اتحادیه از بدتر شدن وضعیت زنان و دختران در افغانستان نگران کرده؛ و هشدار داده است، کمک‌های این اتحادیه مشروط بر تٲمین حقوق اساسی زنان و دختران و رعایت پیمان‌های بین خواهد شد.

روز گذشته، نیروهای طالبان برای متفرق کردن زنان معترض در کابل از خشونت کار گرفتند، شماری از آنان را لت و کوب کردند و دست به فیرهای هوایی زدند.

جوسپ بوریل، مسول سیاست خارجی این اتحادیه گفته است؛ اتحادیه اروپا در باره آینده زنان و دختران افغانستان که از آزادی، حق آموزش و خدمات ابتدایی به گونه سیستماتیک منع شده نگرانی دارد.
تظاهرات زنان در کابل که با شعار کار، نان آزادی؛ برپاشده بود؛ اما طالبان مانع این اعتراض شدند.

اتحادیهٔ اروپا تصریح کرد، که افغانستان شامل پیمان ‌های بین المللی است باید پابند به آن پیمان‌ها باشد.

جوسپ بوریل مسول سیاست خارجی اتحادیه در گفتگو به فرانس‌پرس فرانسه تٲکید کرده است؛ که از خاک افغانستان نباید علیه کدام کشور دیگر مورد تهدید قرار گیرد.

این نگرانی‌ها در حالی اوج میگیرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در روزهای نخست ماه جاری توسط هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی در کابل کشته شد،

پس از گذشت یک سال از تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسهٔ دختران مسدود نگهداشته و بر کار و سفر زنان نیز محدودیت وضع گردید.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *