یک سال از سقوط افغانستان به دست طالبان و بیرون شدن نیروهای ناتو به رهبری امریکا گذشت؛ اما در واکنش به برگشت طالبان به قدرت دیوید پترایوس جنرال جهارستاره‌یی امریکایی گفته است؛ که امریکا و متحدانش در جریان حضور بیست‌ساله شان به افغانستان، دچار اشتباهات بزرگی شدند.

این جنرال بازنشته امریکایی در مقاله‌یی تٲکید دارد؛ که پیامد‌های خروج از افغانستان در دراز مدت به این کشور ویران‌گر خواهد بود.

اقای پترایوس که زمانی فرماندهی نیروهای ناتو و امریکا را در افغانستان به دوش داشت؛ در این مقاله‌اش که به نشریه اتلانتیک این کشور نشر شده است؛ میگوید در زمان حضور امریکا در افغانستان، این کشور برای رسیدن به اهداف دراز مدتش در افغانستان ناکام مانده است.

این جنرال کارکشته امریکایی که زمانی ریاست سازمان استخبارات امریکا، (سی‌آی‌ای) را نیز بر عهده داشت؛ تٲکید دارد که او نگران آینده افغانستان است، و در آینده نزدیک این کشور به مرکز رشد افراطیت مبدل خواهد شد.

در مقاله این جنرال بازنشسته امریکایی آمده است؛ که بیرون شدن ناتو به رهبری امریکا بدون کدام دستاورد از افغانستان؛ باعث بی‌اعتمادی شریکای این کشور، به عنوان شریک غیر قابل اعتماد قدرت بزرگی در حال افوال نگاه کنند.

این جنرال چهار ستاره‌ی امریکایی تٲکید دارد، که امریکا از اشتباه‌هایش در افغانستان درس نگرفته است و اگر درس میگرفت، احتمال داشت نیروهای ناتو به طور کامل از افغانستان خارج نمیشدند.

امریکا در سال 2001 میلادی به افغانستان هجوم برد، و حضور این کشور، بیست سال در این کشور وقت گرفت؛ که طولانی ترین جنگ امریکا خارج از کشورش به حساب می‌آید.

امریکا توسط حملات طیاره‌های بی‌سرنشین، ایمن الظواهری رهبر القاعده را در قلب کابل هدف قرار داد؛ که این اقدام امریکا واکنش‌های شدت امارت اسلامی را در پی داشت.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *