در ادامه اخراج پناه‌جوان افغان، از کشورهای ایران و ترکیه اداره مهاجرت و بازگشت کنندگان طالبان؛ در کابل می گوید، که تنها دو در روز گذشته بیش از هشت‌صد مهاجر غیر قانونی از ایران اخراج شده است.

این اداره گفته، این مهاجران به گونه اجباری از مرزهای هم‌جوار این کشور با ایران توسط نیروهای ایرانی دوباره به کشور برگردانند شدند.

اداره مهاجران طالبان گفتند، که تنها در روزهای پانزدهم و شانزدهم ماه اسد، نزدیک به یک هزار تن از شهروندان افغان که بعد از سقوط کشور به ایران به گونه غیر قانونی رفته بودند؛ از مرز اسلام قلعه و پل ابریشم افغانستان برگشتند.

از میان نزدیک به یک هزار مهاجر برگشته، تنها هشت‌صد تن آنان به گونه اجباری دوباره به کشور برگشتند؛ و بقیه در اختیار خودشان به وطن برگشتند.

بر بنیاد اداره مهاجرت طالبان از میان برگشت کنندگان، تنها نزدیک به دوصد وسی تن آنان برای دریافت کمک به نمایندگی سازمان جهانی مهاجرت؛ در افغانستان معرفی شدند.

احمدضیا باشنده ولایت های شمالی افغانستان است، او به تازگی از ایران به گونه اجباری اخراج شده است.

احمدضیا در گفتگو با رسانه‌ مهر نیوز می گوید، به دلیل بیکاری و افزایش فقر و تنگ دستی در کشور او تصمیم گرفت به ایران برای کار برود اما حالا دوباره به وطن برگشته است.

این شهروند افغان از برخورد خشین و غیر انسانی، نیروهای پولیس ایران، نیز روایت دارد. او می گوید، در یک بخش مزدهم ایران بازداشت شد؛ و چندین روز در بازداشت‌گاه این کشور شکنجه و بدون نان و آب نگه‌داری شده بود.

احمدضیا در ادامه می گوید، نیروهای پولیس ایران آنان را شکنجه می کردند؛ تا دوباره به آن کشور به گونه غیر قانونی نیایند.

او از مقام‌های اداره حاکم طالبان می‌خواهد برای اشتغال‌زایی و محو فقر و تنگ دستی تلاش کنند تا دوباره مجبور به سفرهای غیر قانونی خارج از کشور نشوند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *