سازمان حمایت کننده خبرنگاران (گزارشگران بدون مرز) یک سال پس از سقوط افغانستان به طالبان وضعیت آزادی بیان را زیر حاکمیت طالبان به بررسی گرفته است.
این سازمان حمایت از خبرنگاران جهان گزارش تازه‌ی را وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان روز چهار شنبه ۱۹ اسد به نشر رسانده است.

در این گزارش وضعیت آزادی بیان بعد از سقوط حکومت به دست طالبان را شکننده می گوید و تٲیید کردند که در یک سال گذشته؛ افغانستان ۳۹٫۵۹ درصد فعالیت رسانه‌ها متوقف شده است.

در این میان در گزارش تازه این سازمان آمده است به دلیل افزایش چشم‌گیر خشونت‌‌ها، تهدید خبرنگاران و محدود شدن آزادی بیان در افغانستان بس از ۵۹٫۸۶ درصد روزنامه‌نگاران افغان کشور شان را ترک کردند.

در آستانه‌‌ی یک‌سالگی سقوط کابل به دست طالبان، گزارش‌گران بدون مرز گزارش تازه‌ای را از وضعیت خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان به نشر رسانده‌ است.

بر اساس آمارهای نهاد گزارش‌گران بدون مرز، تا پیش از سقوط کابل به دست طالبان، ۵۴۷ رسانه در سراسر کشور فعالیت داشت اما یک سال بعداز حاکمیت طالبان، ۲۱۹ رسانه از فعالیت بازمانده است.

در گزارش این سازمان آمده است که پیش از سقوط حکومت به طالبان؛ نزدیک به دوازده هزار روزنامه‌نگار در افغانستان مشغول کار بود اما در جریان یک سال گذشته این رقم نزدیک پنج هزار خبرنگار در افغانستان کاهش یافته و اکثریت این خبرنگاران کشور شان را ترک کردند.

در این گزارش وضعیت روزنامه‌نگاران زن را نیز به بررسی گرفته شده. که بعد از سقوط کابل بیشترین تٲثیر منفی بر روزنامه‌نگاران زن داشته است.

گزارشگران بدون مرز گفته است که ۷۶٫۱۹ درصد روزنامه‌نگاران زن شغل شان را از دست دادند و در یازده ولایت افغانستان خبرنگار زن فعالیت ندارند.

Ali Sajad Mawlaee an Afghan journalist

علی سجاد مولایی، از روزنامه‌نگاران کشور، بعد از سقوط حکومت به دست طالبان، او تهدیدهای را در برابر خود و دیگر روزنامه‌نگاران احساس کرده بود. اما او مجبور شد، افغانستان را ترک کند و با ده‌ها روزنامه‌نگار دیگر در پاکستان پناه بردند.

این روزنامه‌نگار کشور در گفتگو با مهر نیوز می‌گوید، بعد از سقوط حکومت چیزی به نام آزادی بیان در افغانستان وجود ندارد. او وضعیت کنونی کشور را در برابر آزادی بیان شکننده دانست، و می گوید کارکرد آزادی بیان و رسانه‌ها زیر حاکمیت طالبان به شدت محدود شده است.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *