پس از ترور، ایمن الظواهری رهبر القاعده در قلب کابل، توسط هواپیمای بی‌سرنشین امریکا؛ واکنش‌های به دنبال داشته است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها، افراسیاب ختک، عضو پیشین مجلس سنای پاکستان در گفتگو با صدای امریکا ادعا کرده است؛ که در شناسایی محل بود و باش ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل استخبارات پاکستان با امریکا کمک کرده است.

این سیاست‌مدار مطرح پاکستانی، در این مصاحبه نیز گفته است، که هواپیمای بی سرنشین امریکایی
با توافق پاکستان از خاک این کشور برای هدف قرار دادن رهبر القاعده؛ پرواز کرده است.
این عضوی پیشین مجلس سنای پاکستان تٲکید کرد است؛ که این کشور با مشکلات اقتصادی دچار شده، ونیز از سوی دیگر برای پناه دادن به گروه های تندرو در خاک این کشور؛ زیر فشار جامعه جهانی به‌ویژه امریکا قرار داشت.

به باور اقای ختک، کمک برای ترور رهبر القاعده در کابل، برای پاکستان منفعت‌های بسیاری دارد؛ از جمله احیای دوباره سیاست خارجی این کشور و تلاش برای با ثبات نگه داشتن اقتصاد و جلب‌ کمک‌های جهانی به این کشور می‌باشد.

اقای ختک تٲیید کرد، که استخبارات پاکستان در گذشته نیز برای ترور افراد مهم القاعده؛ به امریکا کمک کرده بود.

در همین حال محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طا‌لبان در قطر؛ در یک تویتی تٲکید دارد، که القاعده هیچ حضوی نظامی در افغانستان ندارد.
این مقام سیاسی طا ل‌بان در ادامه میگوید، که اگر فردی از افراد القاعده زندگی فردی در افغانستان داشته باشد شناسایی آن در میان جمعیت چهل میلیونی این کشور بسیار دشوار خواهد بود.

پیش از این امارت اسلامی نیز حمله هواپیمای بی سرنشین امریکایی را در خاک افغانستان؛ نقض حاکمیت ملی افغانستان پنداشته است.
اما بعدتر در واکنش به ترور رهبر القاعده در قلب کابل گفتند؛ که از حضوی ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل اطلاعی نداشتند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *