رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی دوره جمهوریت، و از مخالفان طالبان در واکنش به اظهارات عالمان دینی پاکستان که در مورد احتمال باز شدن مکاتب دخترانه زیر حاکمیت طالبان خبر داده بود؛ می‌گوید، که فتوای تعلیم دختران افغانستان را ملا‌های پاکستانی صادر میکنند.

اقای نبیل در ادامه می گوید، که در جنگ‌های گذشته مردم افغانستان کشته و آواره شدند؛ اما نام این جنگ‌ها جهاد افغانستان و دفاع پاکستان گذاشته شده است.

این مخالف طالبان، در واکنش به احتمال مدغم شدن بخش‌های خاک افغانستان در منطقه واخان بدخشان به خاک پاکستان می گوید؛ دعوای دیورند مردم افغانستان دارد اما فیصله واگذاری واخان بدخشان را دیگران میگیرند.

در همین حال رسانه‌های پاکستانی، گزارش دادند؛ که مقام‌های طالبان به علمای دینی این کشور اطمینان از بازگشایی مکاتب دخترانه داده است.

هیئت علمای دینی پاکستان، به رهبری مفتی محمدتقی عثمانی از عالمان مذهبی این کشور در روز‌های گذشته به کابل سفر کرده بود؛ و با مقام‌های ارشد طا‌لبان با موضوعات گوناگون از جمله بازگشایی مکاتب دخترانه صحبت کرده است.

مولانا طیب عالم دین پاکستانی به رسانه‌ی جیونیوز این کشور، گفته است که طالبان برای آنان وعده داده است که به‌زودی مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

پیش از این عباس استانیک‌زی معین سیاسی وزارت خارجه طالبان از احتمال باز گشایی مکاتب دخترانه خبر داده بود.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *