پس از آن که در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌های به نشر رسید؛ که گویا پاکستان با تغییر نشانه‌های مرزی داخل خاک افغانستان پیش‌روی کرده و خاک پاکستان را در منطقهٔ واخان با تاجیکستان وصل کرده است؛ واکنش سرپرست نمایندگی افغانستان در ملل متحد را برانگیخته است.

نصیر احمد فایق، در صفحهٔ فیسبوک‌اش نوشته “اگر کدام توافق پنهانی صورت نگرفته باشد، و پاکستان خودسرانه بخواهد خاک افغانستان را به اهداف اقتصادی خود استفاده نماید؛ و یا نشانه های مرزی را عمدا تغییر داده باشد، این موضوع را رسما به شورای امنیت ملل متحد به عنوان تخطی و تجاوز مستند درج خواهیم نمود.”

مسیر واخان بحث داغ در میان کاربران رسانه‌های اجتماعی؛ و برخی از مقامات حکومت پیشین افغانستان مبدل شد. کریم خرم، رییس دفتر رییس جمهور پیشین افغانستان حامد کرزی در توییترش پرده از معامله پنهانی واخان بین طا ل‌بان و پاکستان برداشته است.
او گفت، پاکستان همان گونه که در گذشته از حامد کرزی، به بارها خواسته بود تا اجازۀ عبور خط ترانزیتی را به آن کشور از مسیر واخان بدهد، اینک از حکومت طالبان خواستار چنین چیزی شده است.

پس از آن، بحث‌ها در مورد واگذاری منطقه واخان به پاکستان در شبکه‌های اجتماعی و بین مردم داغ شد. همچنان ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که در آن افراد مسلح (طا ل‌بان محلی ولایت بدخشان) نشانۀ کانکریتی مرز پاکستان را تخریب می‌کنند که ادعا شده که این نشانی مرزی در منطقه واخان بدخشان بنا شده بود.

وزارت دفاع طال‌بان در واکنش به این ادعاها گفته است که در پیوند به قضیۀ واخان هیٸتی برای بررسی به ساحه فرستاده شده است.

در رسانه‌های اجتماعی مصاحبه‌یی از مقام‌های پاکستانی به زبان اردو به نشر رسیده است؛ که در این مصاحبه مسیر واخان خزانه‌یی برای پاکستان خوانده شده است.

اگر مسیر واخان، به دسترس پاکستان قرار گیرد؛ این کشور از طریق تاجیکستان و از آن طریق به کشورهای آسیای میانه و به آب‌های گرم اقیانوس هند فراهم می‌کند.

مقامات پاکستانی تا اکنون در مورد این ادعاها اظهار نظر نکرده اند.

به اشتراک بگذارید

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *